Kesäinen Päijät-Häme tarjosi parastaan, kun OLKA-verkosto kokoontui kaksipäiväiseen kesätapaamiseen Lahteen 5.-6.6.2024. Verkostolaisten aiempien toiveiden mukaan päivien ohjelmaan oli pyritty varaamaan paljon aikaa tutustumiselle, kuulumisten vaihtamiselle ja vertaiskeskusteluille.
Katse OLKA-toiminnan tulevaisuuteen
Päijät-Hämeen keskussairaala tarjosi puitteet verkostotapaamisen ensimmäiselle päivälle. Henkilöstöravintolassa nautitun lounaan jälkeen OLKA Lahden toinen yhdyshenkilö, osastonhoitaja Marketta Koskinen kertoi OLKA-toiminnasta Päijät-Hämeen keskussairaalassa ja toivotti verkostolaiset tervetulleiksi. Tervetulosanojen jälkeen päästiin vauhdikkaan speed datingin pariin, jossa tultiin tutuiksi valmiiksi arvottujen puheenaiheiden äärellä. Parin minuutin pikatreffeillä juttua riitti aina puutarhan hoidosta Lahden kehumiseen!
Iltapäivän ohjelmassa oli kaksiosainen OLKA-työpaja. Kaisa Kauhasen ja Anu Toijan johdolla pureuduttiin OLKA-toiminnan rakenteeseen ja johtamiseen ja hahmoteltiin verkostolle toimivaa ohjausmallia. Lahden OLKA-työntekijöiden ideoimassa työpajassa pakattiin piknik-kassit ja suunnattiin läheisen Likolammen rannalle, jossa pienryhmät pääsivät keskustelemaan OLKA-toiminnan ydintehtävästä. Yhteinen myöhäinen illallinen nautittiin Lahden satamassa.
Toimivaa esiintymiskoulutusta verkostolaisille
Verkostotapaamisen jälkimmäisenä päivänä suunnattiin Lahden keskustaan Kumppanuustalo Fellmanniaan, jossa iloa ja varmuutta verkostolaisten esiintymiseen tarjosi puheviestijä, esiintymiskouluttaja Jutta Laino-Tabell. Viestintä on olennainen osa jokaisen OLKA-toiminnan parissa toimivan työnkuvaa. Aamupäivään mahtui rautaisannos Jutan vinkkejä verkostolaisten omien viestijäkuvien rakentamiseen sekä esiintymis- ja vuorovaikutustaitojen kehittämiseen. Esiintymiskoulutus sai paljon positiivista palautetta, ja Jutan ideat esimerkiksi esityksen rakentamisen tueksi jäävät varmasti työssä käyttöön.
Fellmanniassa nautitun lounaan jälkeen oli aika tehdä lyhyt yhteenveto päivien annista ja kiittää osallistujia. Oli mahtavaa kokoontua pitkästä aikaa yhteen ja jutustella myös kasvokkain. Näillä näkymin ensi vuonna suunnataan Keski-Suomeen, sillä Jyväskylä kutsuu!
OLKA Lahti
- Lahden OLKA-piste sijaitsee Päijät-Hämeen keskussairaalassa (Keskussairaalankatu 7).
- Toiminta alkanut vuonna 2020.
- Lisätietoa ja ajankohtaiset: lahdenlink.fi | Facebook: @OLKALahti | Instagram: @olkatoiminta_lahti.
- OLKA Lahti on Päijät-Hämeen hyvinvointiyhdistykset ry:n (lahdenlink.fi) ja Päijät-Soten (paijat-sote.fi) kumppanuustoimintaa.
Kirjoittaja: Ulla Silventoinen, OLKA-työntekijä, OLKA Lahti