Tietoa OLKAsta
OLKA-toimintaa toteutetaan yhteistyössä hyvinvointialueen / sairaalan ja järjestöjen kanssa.
Toiminnan mahdollistajat
Valtakunnallista OLKA-verkostoa johtavat yhteistyössä HyTe ry (ent. EJY ry) ja HUS-yhtymä. Verkosto vastaa yhteisesti toimintamallin kehittämisestä. Jokaisen alueen paikallista toimintaa toteutetaan koordinoivan järjestön ja hyvinvointialueen / sairaalan yhteistyönä.
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA tukee järjestöjä OLKA-toiminnan koordinoinnissa.
OLKA-toiminnan sisällön tuottavat järjestöt, hyvinvointialueen erikoissairaanhoito ja perusterveydenhuolto sekä vapaaehtoiset eri puolilla Suomea.
Miten OLKA sai alkunsa?
OLKA on syntynyt HUSin ja HyTe ry:n (ent. EJY ry) yhteistyönä. HUS Ihannesairaala -hanke kutsui vuosina 2006-2009 Espoon Järjestöjen Yhteisö EJY ry:n mukaan tuomaan järjestöjen näkökulman sairaalan ja järjestöjen välisen yhteistyön kehittämiseen.
Järjestöjä, jotka tukevat potilaita, on paljon. Tästä johtuen sairaala toivoi järjestöyhteistyön koordinointia sekä osaamista vapaaehtoistoiminnan käynnistämiseen. Vuonna 2011 käynnistyi Vertaisresepti-hanke, joka loi puitteet potilasyhdistysten ja vapaaehtoistoiminnan juurruttamiseksi sairaalaan. Vertaisresepti-hanke toteutettiin EJY ry:lle myönnetyn Raha-automaattiyhdistyksen hankeavustuksen tuella yhteistyössä HUSin kehittämisyksikön kanssa.
Toiminnalle annettiin nimi OLKA ja rekisteröitiin kehittäjien yhteisomistuksena. Pieni r-kirjain nimen yhteydessä kuvaa tavaramerkkirekisteröintiä.
Keväällä 2013 avattiin Meilahden Tornisairaalaan ensimmäinen OLKA-piste ja samanaikaisesti käynnistettiin vertaistukitoiminta rintarauhaskirurgian yksikössä yhteistyössä kahden potilasyhdistyksen kanssa. Vähitellen toiminta laajeni HUSin alueella. Toimintaa kehitettiin entisestään ja se alkoi herättää kiinnostusta myös muualla Suomessa. Nykyään toimintaa on eri puolilla Suomea.
Tiesitkö, että...

OLKAn nimi tarkoittaa olkapäätä, johon nojata. OLKA-sanaa ei käännetä, vaan se on OLKA kaikilla kielillä.
Värimaailmaksi on valittu värit, jotka erottuvat sekä HUSin että HyTe ry:n väreistä, ja jotka ilmentävät iloa ja valoa. Matkan varrella on myös mukaan tullut vaaleanvihreä väri, jolla kuvataan vapaaehtoistoimintaa. Jokaisella värillä on tärkeä merkityksensä.

Kun koronapandemia levisi Suomeen, ei sairaalassa toteutettava vertaistuki ollut mahdollista. OLKA alkoi kehittää ajasta ja paikasta riippumatonta vertaistukipalvelua, joka toimisi tietoturvallisesti mobiilisovelluksessa. Näin syntyi Toivo-vertaistukisovellus, joka on kymmenien eri järjestön yhteinen vertaistukipalvelu.
Tutustu Toivoon.

OLKAn ylläpitämä Vertaistalo.fi -verkkopalvelu avattiin Terveyskylään kesäkuussa 2017. Sivustolta löytää tietoa vertaistuesta ja vertaistukea tarjoavista yhdistyksistä.
Tutustu Vertaistalo.fi-sivustoon.
Opinnäytetyöt
OLKAn toiminnasta on tehty opinnäytetöitä. Käy tutustumassa!